گوسفند نژاد افشاری

گوسفند-نژاد-افشاری

گوسفند نژاد افشاری به عنوان یکی از بهترین گوسفندان ایرانی که حتی به سایر کشور های همسایه نیز صادر می شود. قیمت گوسفند نژاد افشاری برای قربانی کردن و کشتار می تواند به نسبت بازدهی گوشتی بالایی که دارد بسیار مناسب باشد. جمعیت بالای این نژاد در سطح کشور و حتی سایر مناطق همسایه ایران نشان دهنده سوددهی این دام از جنبه های مختلف می باشد. که سبب نگهداری و پرورش آن در تعداد بالا شده است.

بره افشاری که در دسته بندی دام های پر بازده و سودده قرار دارد. می تواند جهت کشتار و پروار بندی و حتی نگهداری برای تولید مثل در نظر گرفته شود. مجموعه دامداری شیپ افشار برای رضایت مشتریان نسبت به ارائه دام زنده افشاری از نوع بره و گوسفند اقدام می نماید.

گوسفند افشاری

برخی از مشتریان برای خرید گوسفند زنده نژاد های خاصی را در نظر دارند که تمایل دارند خرید دام از این نژاد ها باشد. دلیل آنها هم این است که برخی از دام ها نسبت به نژادی که دارند دارای گوشت خوشمزه تر و بازدهی گوشتی بیشتری هستند. این مسئله تا حدودی درست است و می توان گفت برخی از دام های موجود در میان گوسفندان ایرانی، همچون گوسفنده افشاری، می توانند خریدی به صرفه و بهتر را برای شما به ارمغان بیاورند.

گوسفندان افشاری

با توجه به اینکه این دام از دسته دام های گوشتی می باشد، بنابراین می تواند بازدهی لاشه گوسفندی بیشتری داشته باشد. چربی موجود در این نژاد بسیار کم می باشد و در عین حال مقدار زیادی از لاشه آن گوشت خالص می باشد. از آنجایی که این دام مربوط به کوهستان های سرد می باشد بنابراین پرورش آنها کاملا ارگانیک بوده و رشدی طبیعی داشته اند. که نتیجه این رشد، طعم خوشمزه گوشت آن می باشد.

خرید گوسفند افشاری برای قربانی و کشتار

خرید گوسفنده افشاری برای محرم و قربانی کردن بیشتر صورت می گیرد. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که افرادی که برای مصرف خانوار نسبت به خرید و کشتار دام اقدام می کنند، نیز این دام را بیشتر انتخاب می کنند. بالا بودن درصد گوشت دهی در کنار چربی کم موجود در بافت های بدن می تواند منجر به بازدهی بالای گوشت به نسبت وزن شود. از سویی برخی بر این باور هستند که گوشت گوسفند قزل افشار ، دارای خواص بهتر و بیشتری نسبت به سایر نژاد ها می باشد.

خرید نژاد افشاری اصیل زنجان که با نام های دیگری همچون گوسفند قزل افشار نیز شناخته می شود، به نسبت سایر رنگ ها و فنوتیپ های افشاری، بیشتر رایج است. قدرت باروری، تحمل سرما و شرایط سخت، دوقلوزایی، وزن گیری زیاد و … در این نوع بیشتر می باشد. قیمت گوسفند قزل افشار می تواند نسبت به فنوتیپ های دیگر این نژاد بیشتر باشد.

قیمت گوسفند افشاری

خصوصیات ظاهری

داشتن ویژگی هایی که یک دام را از سایرین متمایز کند، سبب شکل گیری یک نژاد خاص می شود. خواه اینکه ای خصوصیات ظاهری و یا ژنتیکی باشند. گوسفند زنده افشاری همچون سایر گوسفندان دارای خصوصیات و ویژگی هایی است که سبب شده است نژاد خاصی را به خود تعلق دهد. بره افشاری و گوسفندان بالغ از جمله قوچ و میش افشاری از خصوصیات ظاهری خاصی برخوردار هستند.

رنگ بندی قهوه ای مایل به قرمز یکدست، قهوه ای روشن مایل به تیره و حتی مشکی نیز از جمله رنگ های بارز در این دام هستند. با توجه به اینکه این دام مخصوص نگهداری در نواحی سرد و کوهستانی است، بنابراین در طی گذشت زمان، اندام های نیرومند همچون دست و پای قوی در این نژاد مشاهده می شود. با توجه به وزن گوسفند زنده افشاری، دنبه بزرگ و سنگینی نیز دارند. در هر دو جنس نر و ماده شاخ مشاهده نمی شود.

خرید بره نژاد افشاری

قیمت بره افشاری در کنار سوالات مربوط به خرید، از جمله مواردی است که از سوی مشتریان بیان می شود. قیمت بره زنده در هر نژادی به نسبت گوسفندان بالغ بیشتر می باشد. چرا که بره ها از وزن کمتری برخوردار هستند و همچنین گوشت آنها از خواص بیشتری برخوردار است. کم بودن وزن بره دلیلی بر گران بودن آن می باشد، چرا که در صورت هم قیمت بودن با دام بالغ، بره هیا متولد شده یا بره شش ماهه افشاری، سود خوبی برای دامداران به همراه نخواهند داشت.

خرید بره افشاری

خرید بره پرواری افشار شش ماهه و یا بزرگتر تنها برای کشتار صورت نمی گیرد. بلکه در مواردی برای نگهداری و تبدیل شدن به دام بالغ جهت تولید مثل نیز صورت می گیرد. اما به صورت کلی می توان خرید بره قزل افشار اصیل زنجان و … را برای کشتار و یا قربانی کردن نیز انجام داد. لازم به ذکر است با توجه به ژنتیک خاصی که دارند، این بره ها می توانند در بازه زمانی بسیار کوتاهی به وزن بالایی برسند.

جمعیت و پراکندگی دام افشار

با توجه به خصوصیات منحصر بفرد در این نژاد، هم جمعیت بالایی دارند و هم در نواحی زیادی از ایران نگهداری می شوند. سازگاری این دام بیشتر با نواحی سرد و کوهستانی است، بنابراین می توان گفت که پراکنش گوسفندان افشاری بیشتر در مناطق غربی و شمالی است. استان های آذربایجان غربی و شرقی، همدان، زنجان، ادردبیل و بخش هایی از کرمانشاه را می توان حوزه پراکنش گوسفند زنده افشار در نظر داشت. لازم به ذکر است جمعیت این دام در سطح کشور حدود دو میلیون راس می باشد.

خرید گوسفند قزل افشار

قدرت باروری

در کنار ویژگی هایی همچون وزن گیری بالا، مقاوم بودن در برابر انواع بیماری ها و شرایط سخت، گوشتی بودن و … باید به نکته دیگری از این دام اشاره کرد. که سبب محبوبیت چند برابر آن شده است. قدرت باروری و دوقلوزایی بالای گوسفنده افشاری سبب شده است تا یکی از دام های مناسب برای پروار و نگهداری باشد. بسیاری از دام های افشار در هر بار آبستنی، دوقلوزایی خواهند داشت. که این مورد از نظر اقتصادی برای دامداران بسیار به صرفه می باشد.

گوسفند نژاد افشاری که با نام های قزل افشار اصیل زنجان و … نیز شناخته می شود، یکی از بهترین نژاد ها برای کشتار می باشد. مجموعه شیپ افشار برای اینکه دام های مناسبی به مشتریان ارائه دهد، این نژاد را نیز در میان سایر گوسفندان به همشهریان ارائه می دهد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *