متوسط وزن گوسفند زنده در نژاد های مختلف چقدر است ؟

وزن کشی انواع دام زنده

متوسط وزن گوسفنده زنده یکی از مهمترین موضوعات در رابطه با انجام خرید و فروش دام زنده است. همانطور که می دانید معاملات مربوط به دام بر اساس مقدار وزن دام صورت می گیرد و تنها در مواردی که با توافق طرفین فروشنده و خریدار، قیمت توافقی تعیین می شود، وزن کشی انجام نمی شود. در غیر این صورت هر نوع معامله ای بر اسا مقدار وزن گوسفند زنده انجام می شود.

تعیین قیمت گوسفنده زنده، گوساله، بره و … تماما بر مبنای چند کیلویی بودن آنها صورت می گیرد. مشخص کننده نرخ نهایی برای انجام معاملات میانگین وزنی دام می باشد. با توجه به تماس های مکرر مشتریان برای پرسش مقدار وزن و قیمت، در این مقاله تصمیم به بررسی بیشتر این موضوع گرفتیم.

متوسط وزن گوسفند زنده

شاید برای برخی از افراد سوال باشد که قیمت گذاری انواع گوسفندان چگونه تعیین می شود؟ در این رابطه باید گفت که به صورت کلی برای تعیین نرخ دقیق یک دام همچون تعیین قیمت بره زنده در سال 1401 و هر بازه زمانی دیگر، یک راه محاسبه قیمت بر اسا مقدار وزن آن می باشد و راه دیگر نیز توافق بین دو طرف برای پرداخت مبلغی مشخص در ازای فروش دام. روش اول یعنی در نظر داشتن وزن دام زنده مرسوم ترین و رایج ترین راهکار برای خرید و فروش دام می باشد.

وزن گوسفند زنده

در انجام معاملات با استفاده از روش وزن کشی، دو عامل وزن کشی صحیح و درست با ترازوی مناسب، و توافق بر سر قیمت برای هر کیلو به صورت زنده بسیار مهم هستند. در صورتی که وزن واقعی برای دام در نظر گرفته نشود و همچنین قیمتی بالاتر از قیمت مشخص و مصوب در بازار برای شما در نظر گرفته شود، بدون شک متحمل ضرر هنگفتی خواهید شد و پول زیادی برای مقدار کمی گوشت پرداخته اید. بنابراین بسیار مهم است که این توضیحات را مطالعه فرمایید تا با پیچ و خم این کار آشنا شوید.

وزن واقعی گوسفند چطور محاسبه می شود؟

مطالعه دقیق این قسمت می تواند به خرید بهینه و درست شما بسیار کمک کند. بسیاری از افراد وجود دارند که از طریق استفاده از ترازو هایی که وزن غیرواقعی را نشان می دهند، اقدام به فروش دام می کنند. شگرد چنین افرادی این است که قیمت دام را مقداری کمتر از قیمت واقعی مصوب در بازار اعلام می کنند، تا مشتری به خیال خرید ارزان تر به سوی آنها جذب شود. اما غافل از اینکه در هنگام وزن کشی چندین کیلو وزن اضافه به مشتری اعلام می شود و وی متحمل پرداخت هزینه بیشتری می شود.

وزن گوسفند زنده

برای اینکه خریدی درست و مناسب با وزن واقعی داشته باشید بهتر است از مراکزی که معتبر هستند و مجوز های لازم برای فعالیت را دارند خرید کنید. مجموعه دامداری شیپ افشار مفتخر به داشتن انواع مجوز های لازم از شهرداری و سایر مراکز و سازمان های مربوطه می باشد. وزن کشی در این مجموعه در دید مشتری انجام می شود و از ترازو های دیجیتالی برای انجام عملیات وزن کشی استفاده می شود. در ضمن قیمت مصوب و منصفانه که برای خرید و فروش از سوی مراکز تعیین قیمت اعلام شده، برای هر کیلوگرم دام زنده در نظر گرفته می شود.

عوامل موثر در تعیین میانگین وزن گوسفند زنده

طبیعتا هر دامی می تواند با دام های دیگر تفاوت های زیاد و در عین حال شباهت های زیادی داشته باشد. شباهت ها بیشتر در موارد ظاهری وجود دارند. مقدار وزن دام زنده یکی از مواردی است که می تواند در هر دامی متفاوت باشد. با کمی تحقیق و تفکر می توان فهمید که بازه وزنی هر دامی می تواند متاثر از عوامل مختلفی باشد. که سبب می شود دام در فصول مختلف و در شرایط متنوع دارای وزن متفاوتی باشد. در ادامه به بررسی برخی از فاکتور های تاثیر گذار در مقدار وزن گوسفنده زنده می پردازیم.

جنسیت دام

همانطور که در بخش قیمت گوساله زنده 1401 اشاره شد، جنسیت دام می تواند در تعیین قیمت و حتی مقدار وزن آن بسیار موثر باشد. دام های نر به نسب دام های ماده هم از نرخ بالاتر و هم از مقدار جثه بدنی بیشتری برخوردار هستند. مواردی همچون تولید مثل و شیر دادن در جنس ماده می تواند در کاهش وزن موثر باشد. به صورت کلی افرادی که نسبت به پروار بندی دام زنده اقدام می کنند، بیشتر تمایل به خرید دام های نر دارند. چرا که دام با جنسیت نر با توجه به شرایط بدنی که دارد می تواند در کوتاه مدت به وزن بالایی برسد.

متوسط وزن گوسفنده زنده

تولید مثل

هر گوسفندی اعم از نر و ماده از هر نژادی در طول عمر چندین بار در عملیات تولید مثل شرکت خواهد داشت. شاید در نگاه اول تنها دام های ماده را متاثر از تولید مثل در نظر بگیرید. اما باید گفت که در مواردی که قوچ های نر نسبت به تولید مثل زیاد اقدام کنند، بدون شک با کاهش توده بدنی روبرو خواهند شد. از سوی دیگر عملیات آبستن شدن دام ماده و شیردهی و بره زایی می تواند از رشد توده بدنی دام مادر جلوگیری کند. بنابراین یکی از عوامل موثر در تعیین متوسط وزن گوسفنده زنده، تولید مثل و جفت گیری می باشد.

نژاد

دام ها به صورت کلی در دسته بندی های مختلفی همچون دام گوشتی، شیری، پشمی و … قرار می گیرند. اینکه هر دام در چه دسته بندی قرار داشته باشد، بستگی به ویژگی ها و خصوصیات ذاتی آن دارد. بسیاری از دام های ایرانی در دسته دام های گوشتی قرار دارند به این معنی که می توانند در صورت محیا بودن شرایط در کوتاه مدت به وزن بالایی برسند. در عوض دام هایی از دسته پشمی نیز نمی توانند قابلیت های ویژه ای برای وزن گیری داشته باشند و میزان رشد پشم آنها بیشتر است.

وزن گوسفند افشاری

به صورت کلی بهتر است برای خرید دام زنده نسبت به خرید دام هایی از نژاد گوشتی اقدام کنید. افرادی که قصد خرید گوسفند و یا هر دام دیگری برای کشتار و قربانی کردن دارند و حتی افرادی که برای پروار بندی نسبت به پرورش دام اقدام می کنند. بهتر است از نژاد های گوشتی این کار را انجام دهند.

محیط و شرایط نگهداری

اینکه دام در چه محیط و شرایطی پرورش داده شود بسیار مهم است و بدون شک بر تمامی جنبه های زندگی آن تاثیر دارد. بهترین مثالی که می توان زد این است که گوسفندان نژاد افشاری مختص نگهداری در شرایط سرد و کوهستانی هستند و در این اقلیم بهترین پاسخگویی را خواهند داشت. اگر چنین دامی در شرایطی بالعکس نگهداری شود، با اینکه از نژاد گوسفندان گوشتی هم می باشد، بدون شک بدنی لاغر و نحیف خواهد داشت و سرعت رشد آن بسیار کم می باشد.

دمای محیط نگهداری، بهداشت و تمیزی محیط، داشتن تهویه و … از جمله مواردی است که مربوط به شرایط محیط می باشد. بدون شک دامی که از بهترین نژاد باشد و به صورت ذاتی نیز توانایی وزن گیری بالایی داشته باشد، اگر در شرایط نامناسبی قرار بگیرد، نمی تواند رشد خوبی کند.

بیماری

یکی از بدترین مواردی که می تواند برای یک دام اتفاق بیفتد، ابتلا به بیماری است. بیماری های دامی در انواع خطرناک و مسری بسیار هستند، که می توانند تا حد زیادی بر رشد و متوسط وزن گوسفند زنده تاثیر گذار باشند. بیماری ها از هر نوع و مرتبط با هر اندامی که باشند می توانند در روند علوفه خوردن و یا هضم آن موثر باشند. بنابراین می توان گفت که بیمار شدن و یا عدم ابتلا به انواع بیماری ها می تواند در رشد و وزن گیری دام بسیار موثر باشد.

میانگین وزن دام زنده

نوع جیره غذایی

علوفه مورد استفاده برای دام می تواند در میزان وزن گیری و رشد آنها بسیار موثر باشد. شما در صورتی که بهترین دام از نظر ژنتیکی برای وزن گیری و رشد را در اختیار داشته باشید، ولی علوفه مقوی و مناسب به آن ندهید، نباید انتظار رشد و وزن گیری از آن داشته باشید. استفاده از علوفه های قوی و مناسبی همچون یونجه، استفاده از دانه های پروتئینی در کنار استفاده از املاح و ویتامین ها به صورت طبیعی و یا استفاده از دارو ها، می تواند در رشد دام ها تاثیر چند برابری داشته باشد.

این موارد علاوه بر دام های زنده برای سایر موجودات زنده نیز به همین روال است. حتی برای انواع طیور نیز همین موارد صدق می کند. بنابراین در هنگام خرید خروس محلی زنده و … نیز باید به این نکات توجه داشته باشید تا بتوانید خریدی مناسب و خوب داشته باشید.

وزن گوسفندان ایرانی

انواع گوسفندان از دسته های مختلف و با نژاد های متنوع در ایران وجود دارند که هر کدام با توجه به خصوصیاتی که دارند در بخش خاصی از کشور نگهداری می شوند. جمعیت گوسفندان ایرانی در سطح کشور بسیار زیاد می باشد و تنها در سال های اخیر که بازار نهاده های دامی با افزایش قیمت روبرو بوده است مقداری جمعیت انواع دام ها کم شده است. توجه داشته باشید که مجموعه گوسفند فروشی شیپ افشار از نژاد های ایرانی گوشتی که بازدهی خوبی در صورت ذبح داشته باشند، گوسفند به مشتریان ارائه می دهد. در ادامه به بررسی وزن دام های ایرانی می پردازیم.

نژاد دام وزن قوچ وزن میش بره شش ماهه نر بره شش ماهه ماده
وزن گوسفند افشاری 65-68kg 50-53kg 34-36kg 28-30kg
دام تالشی 44-47kg 41-43kg 19-21kg 16-19kg
میانگین وزن گوسفند مغان 60-62kg 52-54kg 29-32kg 26-29kg
متوسط وزن نژاد سنگسری 45-47kg 37-40kg 22-24kg 19-21kg
دام فراهانی 52-54kg 43-46kg 25-28kg 23-26kg
نژاد مهربان 54-58kg 53-56kg 29-32kg 24-28kg
میانگین وزن دام نائینی 43-46kg 40-43kg

28-31kg

25-28kg
وزن دام بختیاری 60-64kg 52-55kg 39-42kg 35-38kg
متوسط وزن گوسفند سنجابی 53-56kg 49-52kg 31-34kg 28-31kg

میانگین وزن بره زنده

خرید بره نیز همچون سایر دام ها بسیار زیاد می باشد. چرا که این نوع گوشت نیز دارای خواص منحصر بفرد و ویژگی های بسیار می باشد. وزن بره ها نیز متاثر از فاکتور های بیان شده برای هر دام می باشد که در بالا به تمامی آنها اشاره شد. ضمنا علاوه بر ارائه میانگین وزن گوسفنده زنده در جدول، به بررسی متوسط وزن بره زنده از هر نژاد ایرانی پرداخته شد. تا بتوانید طالاعات کاملی در این زمینه در اختیار داشته باشید.

وزن بره زنده

متوسط وزن گوسفند زنده ایرانی به صورت کامل برای نژاد های متعدد مورد بررسی قرار گرفت. همچنین روش های وزن کشی غیر متعارف و … نیز مورد تشریح قرار گرفت. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره جهت خرید می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *